„Drugi koniec smyczy. Jak kształtować więź z psem” Patricia Mc Connell

 

Drugi_koniec_smyczy

Psy całym sercem starają się sprostać oczekiwaniom swoich opiekunów. Wkładają dużo wysiłku w to, żeby zrozumieć, o co chodzi człowiekowi. Czy my, jako istotny inteligentniejsze, nie powinniśmy ułatwić im tego zadania? Patricia McConnel przekonuje, że wystarczają drobne zmiany w komunikatach, jakie przekazujemy psom, abyśmy mogli się z nimi lepiej porozumiewać. Przepis na przyjaźń doskonałą? Tak, to jest możliwe!

Spis treści

Od autorki

Podziękowania

Wprowadzenie

Małpa widzi, małpa robi

Ile jest małpy w psie

Jak się porozumieć

Świat zapachów

Zabawy

Współtowarzysze

Cała prawda o dominacji

Cierpliwe psy i mądrzy ludzie

Charakterki

Miłość i ból

Posłowie

Patricia McConnell to amerykańska behawiorystka oraz trenerka psów. Jest etologiem – pracuje  na Uniwersytecie Wisconsin-Madison. Wydała wiele poradników i książek na temat psów. W wydaniu polskim możemy przeczytać wspomnianą wyżej książkę oraz „Z miłości do psa. Jak zrozumieć emocje twoje i twojego psa”.

„Drugi koniec smyczy. Jak kształtować więź z psem” to doskonały przewodnik po świecie psiego umysłu. To również doskonały poradnik dla wszystkich właścicieli psów, którzy chcą wiedzieć jak porozumieć się psem oraz pragną zrozumieć zachowania czworonożnych przyjaciół.

Każdy z rozdziałów to wspaniała dawka wiedzy. Znaleźć można w nich porady na temat mowy ciała psów czy witania się z psami – większość osób robi to w nieodpowiedni sposób. To wspaniałe kompendium wiedzy na temat odpowiedniej komunikacji. Czytelnik znajdzie tutaj informacje na temat poprawnego wydawania komend, zbyt częstego używania niezrozumiałych dla psów słów czy też ich nadmiernego używania. Psy nie lubią, gdy mówi się do nich dużo – lubią jasne, zrozumiałe dla nich komunikaty. Większość ludzi to niestety gaduły, dlatego standardem jest ciągłe mówienie do psa, opowiadanie co się dzieje lub ma się wydarzyć, a pies siedzi i słucha przewodnika nic z tego nie rozumiejąc try this web-site. Bardzo przydatne są również porady na temat porozumiewania się z psem podczas szkolenia – niepowtarzanie komend, właściwa intonacja podczas ich wydawania, niepotrzebne podnoszenie głosu.

Bardzo ciekawy rozdział na temat dominacji polecam każdemu, kto nie wie, jak się do niej tak naprawdę ustosunkować. Nadal niestety panuje przekonanie, że psa trzeba zdominować, by to on nie zdominował nas. Dzięki temu rozdziałowi można się dowiedzieć, co się stanie, jeżeli będziemy chcieli zdominować psa – jednym słowem znaleźć tutaj można doskonałe dowody na to, by tego nie robić.

Książkę warto przeczytać, ponieważ znaleźć w niej można bardzo ciekawą treść. Niektórych poruszanych tematów nie znalazłam dotychczas w innych pozycjach, a lubię dowiadywać się nowych rzeczy na temat psiego umysłu, zachowania psów oraz szkolenia. Książka napisana w przystępny sposób. Czyta się ją bardzo szybko.

Wybrane cytaty:

Najbardziej skutecznym sygnałem wizualnym skłaniającym psa do natychmiastowego podejścia jest przykucnięcie, które naśladuje sygnał zaproszenia do zabawy, odwrócenie się do psa tyłem i klaśnięcie.

Nawet gdy wydaje ci się, że komunikaty, które przekazujesz psu, są jasne i przekonujące, powinieneś się upewnić, czy tak samo odbiera je twój pies.

Warto zauważyć, że ludzie, którzy doskonale radzą sobie z psami, są najczęściej małomówni i wyciszeni. Psy postrzegają ich „niską szczekliwość” jako objaw dużej pewności siebie i widzą w nich przewodnika sfory.

Emocje obecne w głosie człowieka udzielają się zwierzęciu.

Zapamiętaj jeszcze jedno o głaskaniu i poklepywaniu – pies to nie bęben. Tylko niektóre psy lubią zdecydowane i mocne poklepywanie, większość woli delikatniejsze pieszczoty.

Wszytko jedno, czy jesteś hodowcą, czy zwykłym właścicielem psa, i co zrobiłeś, aby dobrze wychować psa, pewne jest, że nie możesz zagwarantować, że nigdy, w żadnej sytuacji i nikogo on nie ugryzie.

 

Moja ocena: 5/6

(Visited 233 times, 1 visits today)

4 komentarze on „Drugi koniec smyczy. Jak kształtować więź z psem” Patricia Mc Connell

  1. Jestem w trakcie czytania tej książki i powiem że był nawet moment w którym zakręciły mi się łzy w oczach…