Czas na podsumowanie ankiety na temat rasy gończy polski. Z przyjemnością przedstawię Wam wyniki, które udało mi się opracować. Myślę, że są bardzo ciekawe.

Zacznę może od tego, że ankietę wypełniły 83 osoby. Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi 🙂

Jeżeli chodzi o wiek posiadaczy gończaków to kształtuje się on następująco:

Przedzial

Jak zatem widzimy największą grupę stanowią osoby w przedziale od 20-30 lat (35%) , następnie w wieku od 30-40 lat (31%). Na trzecim miejscu plasują się osoby w wieku od 40-50 lat (17%). Najmniej liczne grupy według kolejności stanowią osoby w wieku od 10-20 lat (9%), 50-60 lat (6%), 60 i więcej (2%).

 

Na pytanie „Czy twój pies jest z Tobą od szczenięcia” zdecydowana większość odpowiedziała TAK – aż 81 osób. Tylko dwie osoby nie miały gończaków odkąd były one maluchami.

_DSC0303

Na pytanie „Co skłoniło Cię do zakupu tej rasy” uzyskałam wiele różnych odpowiedzi, większość z was podawała więcej niż jeden powód, więc pogrupowałam je wszystkie i uzyskałam takie oto wyniki.

Co sklonilo

Najwięcej osób zdecydowało się na posiadanie gończego polskiego ze względu na jego wspaniały charakter (24 osoby) oraz piękny wygląd (22 osoby). Wiele osób wybrało właśnie tę rasę ze względu na to, że doskonale spełnia swoją rolę, jako pies myśliwski (17 osób). Użytkowość rasy również była powodem, dla której wiele osób wybrało gończaka (8 osób). Nie będę się rozpisywać, więc resztę danych możecie przeanalizować czytając wykres.

 

Następnie pytałam Was – „Jaki był główny cel posiadania rasy gończy polski?”

jaki byl glowny

Najwięcej osób – ponad połowa, sprawiło sobie gończego po prostu jako psa do towarzystwa (51%). Posiadanie psa tej rasy związane było również z pasją myśliwską (30%). Dla 11% ankietowanych gończy miał być po prostu psem sportowym. Zaledwie 6% osób chciało mieć psa stróżującego. A tylko 1% psa do hodowli i 1% psa na wystawy.

 

Na pytanie – „Czy Twój pies jest używany do polowań?” większość z Was, czyli 62% odpowiedziało, że NIE. Natomiast pozostali, czyli 38% odpowiedziało, że TAK. Zdecydowana większość psiaków to w efekcie psy niepolujące.

DSC_0457

Jeżeli chodzi o zadowolenie z wyboru hodowli/miejsca z którego wzięliście psy, zdecydowana większość, bo aż 81% odpowiedziało, że jest zadowolona. Pozostali, czyli 19% odpowiedzieli, że nie są zadowoleni.

 

„Gdzie mieszka Twój pies” na to pytanie 75% ankietowanych odpowiedziało, że w domu. Odpowiedź w domu i na dworze wybrało 18% ankietowanych. Psy mieszkające w kojcu/na dworze to tylko 7% całości.

 

Jeżeli chodzi o codzienne spacery to dane przedstawiają się następująco:

Ile czasu

Wynika z nich zatem, że najwięcej osób, bo aż 35% spędza ze swoim psem około 1 do 2 godzin dziennie na spacerach. 23% ankietowanych poświęca na tę czynność od 2 do 3 godzin. 20% osób spaceruje od 30 do 60 minut. Z kolei do 30 minut poświęca na spacerach swoim psom 11% ankietowanych. 3 h i więcej zadeklarowało 11% osób, które wzięły udział w ankiecie.

 

Jeżeli chodzi o sporty uprawiane z psem to wyniki kształtują się następująco:

sporty

Prym wiodą więc takie sporty jak bieganie, jazda na rowerze oraz intensywny spacer. Zaraz za nimi na równi uplasowała się jazda konna i agility. Resztę zobaczcie sami 🙂

 

Na pytanie „Czy chcesz zacząć uprawiać jakiś sport ze swoim psem” odpowiedzieliście mniej więcej po połowie. Czyli i tak, i nie. Taki wynik jest jednak związany z tym, że część z Was już uprawia jakiś sport/jakieś sporty i nie widzi po prostu potrzeby praktykowania kolejnych.

 

„Czy uważasz, że gończy polski jest łatwy w szkoleniu”. Zdecydowana większość, bo aż 65% odpowiedziało, że tak. Pozostałe 35% uznało, że nie.

_DSC0195

Jeżeli chodzi o korzystanie z porad szkoleniowców/specjalistów podczas wychowywania psa to 34 osoby korzystały z takiej pomocy. 31 osób samodzielnie poszukiwało informacji odnośnie wychowania. Natomiast 16 osób nie korzystało z takiej pomocy wcale.

DSC_0638

W pytaniu „Czy któreś z tych zachowań dotyczy Twojego psa” wyniki kształtują się następująco:

czy ktores

Najwięcej osób przyznało się do tego, że ich psy są nieufne wobec obcych – dokładnie 37 osób. Nadmierne rozemocjonowanie dotyczy 26 psów. Niekontrolowana pogoń za zwierzyną zadeklarowały 23 osoby. Często pojawiające się u psów zachowania to także strach przed nowymi sytuacjami i rzeczami oraz agresja do innych psów. Resztę problemów lub zachowań znajdziecie na wykresie.

Pytanie to miało na celu sprawdzenie, jakie są cechy charakterystyczne dla osobników, jeżeli chodzi o rasę gończy polski. Pamiętać jednak trzeba o tym, że każdy pies jest indywidualnością, a poszczególne zachowania wynikają nie tylko z genów, ale również z nabytych przez psy doświadczeń podczas dorastania, jak również już dorosłego życia.

 

Jeżeli chodzi o niszczenie rzeczy w domu pod nieobecność właścicieli to nie zdarza się to zdecydowanej większości psów.73 osoby odpowiedziały, że ich pies nie niszczy mienia. Tylko 10 osób przyznało, że takie zachowanie ma miejsce pod ich nieobecność.

DSC_0188

Jeżeli chodzi o akceptację dzieci to 73 osoby odpowiedziały, że ich pies akceptuje dzieci. 8 Osób odpowiedziało, że nie. 53% ankietowanych odpowiedziało, że w ich domach nie mieszkają dzieci. W reszcie domów dzieci mieszkają.

 

Na pytanie „Czy rasa gończy polski nadaje się na pierwszego psa?” odpowiedzieliście mniej więcej pół na pół. 43 osoby uważają, że NIE. Pozostali, czyli 40 osób uważa, że TAK.

 

Jeżeli chodzi o odżywianie naszych pupili, wyniki kształtują się następująco:

odzywianie

Zdecydowana większość, bo aż 42 osoby karmią swoje psy w sposób mieszany. 27 osób używa karmy komercyjnej. BARF stosuje 7 osób. Domową dietę gotowaną 6 osób.

IMAG0164

Na pytanie „Czy Twój pies ma jakieś problemy zdrowotne? odpowiedzieliście następująco:

choroby

W rezultacie zdecydowana większość psów nie ma żadnych problemów zdrowotnych. Alergia pokarmowa jak i zapalenie uszu zostały wymienione przez dwie osoby. Każdy z pozostałych problemów zdrowotnych został wymieniony przez jedną (różną) osobę.

IMAG0977

Na pytanie „Czy Twój pies jest typem psa chodzącego za Tobą krok w krok, czy raczej psa, który sam zajmuje się sobą?” otrzymałam odpowiedź, że 45 osób ma psy, które chodzą za nimi krok w krok. 37 osób posiada psy, które raczej zajmują się sobą.

DSC_0671

Na koniec analizy moje ulubione pytanie, czyli „Jaka jest największa zaleta posiadania psa rasy gończy polski? Pozwolę sobie wypunktować, a co 🙂

– wszechstronność

– idealny kompan wycieczek

– doskonały pies do wspólnego uprawiania sportów

– wytrzymała rasa

– lubi dzieci, doskonały kompan zabaw z dziećmi

– jest piękny

– wierny i oddany przyjaciel

– prawdziwy kumpel, który kocha całym sercem

– bardzo przywiązany do rodziny

– inteligentny

– posłuszny

– wspaniały pies myśliwski

– ma mnóstwo pozytywnej energii

– charakterny

– zrównoważony

– dobry stróż

– czasami dominujący

– bardzo podatny na naukę

– zawsze chętny do wspólnych zabaw

– wymaga codziennej, odpowiedniej dawki ruchu

– bardzo przyjacielski, jeżeli już się do kogoś przekona

– pies o bardzo ciekawym charakterze, któremu trzeba zagwarantować sporo atrakcji

– wspaniały obrońca

– pies „przytulak”, uwielbiający kontakt fizyczny z człowiekiem

– bardzo uczuciowy

– wymusza na człowieku aktywny tryb życia

– ciekawy świata

– wszechstronny w pracy z myśliwym

Pozwolę sobie również zacytować moje ulubione odpowiedzi:

Jest to najwspanialszy psiak na świecie, mimo iż czasami daje popalić to daje człowiekowi tyle radości z jego posiadania, że nie wiem jak kiedyś przyjdzie mi się z nim rozstać. Polecam tego psa. Są uparte jak osiołki, ale jak się zmęczą to są boskie.”

„Są to fantastyczni towarzysze życia.

„Potrafi rozbawić do łez, kiedy ma dobry humor i pocieszyć pięknymi oczami, kiedy jest smutno.”

„Wspaniały przyjaciel w pracy, łowisku, domu.”

„Właściciel nigdy się nie nudzi :)”

„To rasa myśląca i potrafiąca rozumieć człowieka bez słów.”

„To najlepszy pies na świecie. Z charakteru taki jak ja :)”

(Visited 775 times, 1 visits today)

Comments are closed.