Skuteczne przywoływanie jest problemem wielu właścicieli psów. Jeżeli pies nie przybiega na wołanie przewodnika, to wina leży tylko i wyłącznie po stronie przewodnika. Jest to efekt braku odpowiedniej nauki oraz konsekwencji.

Jak wyszkolić psa wykorzystując kliker, by przybiegał do nas zawsze wtedy, kiedy tego oczekujemy?

Szkolenie psa warto rozpocząć już od szczenięctwa. Można zrobić to na dwa sposoby – albo wykorzystując kliker, albo ucząc bez niego. Ja używałam klikera, gdyż jestem zwolenniczką nauki przy pomocy tego cudownego małego pudełeczka. Nie będę rozpisywała się na temat tego jak działa kliker, warto sięgnąć po książkę Barbary Waldoch, znaleźć w niej można porady dotyczące tego, jak wyszkolić psa. Jeżeli chcemy, by szkolenie psa przy pomocy klikera było skuteczne, należy psa najpierw z nim zaznajomić. Jeżeli pies reaguje poprawnie na kliker, czyli zawsze oczekuje nagrody po kliknięciu, można zacząć pracę. Pierwszy trening warto rozpocząć w mało ciekawym dla psa środowisku, a nawet w domu.

Stajemy w pewnej odległości od psa i czekamy aż na nas spojrzy. Klikamy. Pies zacznie wtedy biec/iść po nagrodę, w tym momencie wypowiadamy komendę, której będziemy używać do przywoływania psa, ja używam komendy „do mnie”. Oczywiście dodajemy imię psa, czyli „Bona, do mnie”.  Powtarzamy ćwiczenie kilkadziesiąt razy, przechodząc od ubogiego do bardziej urozmaiconego środowiska, czyli najpierw na przykład ćwiczymy w domu, później na łące, w lesie, w parku itd. Po kilkudziesięciu powtórzeniach możemy wycofać kliker, nie zapominając oczywiście o nagradzaniu psa po przyjściu. Po pewnym czasie, gdy komenda będzie już dobrze utrwalona nie musimy chwalić psa za przyjście za każdym razem. Warto stosować metodę totolotka, czyli czasami chwalimy smakołykiem (najlepiej różnymi), czasami zabawką, a czasami po prostu chwalimy psa słownie czy poprzez pogłaskanie (jeżeli pies je lubi i akceptuje).

Konsekwentnie ćwiczymy naukę przywoływania psa na spacerach i w każdych warunkach. 🙂

kliker

(Visited 285 times, 1 visits today)

Comments are closed.