Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Pomimo udomowienia wielu innych zwierząt, to właśnie pies uznawany jest za zwierzę najbliższe człowiekowi. Kiedyś bronił przede wszystkim dobytku i ludzi. Dziś spełnia wiele innych ról, które wyznacza mu człowiek, i co najważniejsze, realizując te role, najczęściej czerpie z tego ogromną satysfakcję. Psy uwielbiają pracować i nie znoszą nudy, dlatego są szczęśliwe, gdy mają co robić.

Dlaczego to akurat psy uznawane są za najlepszych przyjaciół człowieka? Powodów jest wiele.

 1. Psy, które pracują dla ludzi.

Istnieje wiele psich „zawodów”.

Wyróżniamy psy pracujące w służbach mundurowych, które tropią, patrolują z przewodnikiem i uczestniczą w akcjach, szukają narkotyków i materiałów wybuchowych, szukają zaginionych ludzi lub ich zwłok.

przyjaciel pies
Źrodło: https://flic.kr/p/dzbgEr. Autor zdjecia: West Midlands Police. Creative Commons – Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Psy ratownicze to grupa psich ekspertów, którzy po prostu ratują ludzi. Psy te wykorzystywane są podczas akcji ratowniczych, które są zarządzane na przykład na skutek katastrof naturalnych, jak również podczas akcji ratowniczych w górach – w szczególności do szukania ludzi pod lawinami, a także do ratowania ludzi tonących.

przyjaciel pies
Źrodło: https://flic.kr/p/swEK7S. Autor zdjecia: Jarosław Pocztarski. Creative Commons – Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Psy towarzyszące osobom niepełnosprawnym to psy, które pracują 24 h na dobę, towarzysząc swoim opiekunom. Pomagają ludziom niewidomym, głuchym, niepełnosprawnym fizycznie, chorym na cukrzycę, niepełnosprawnym psychicznie dzieciom i dorosłym Potrafią sygnalizować ataki padaczki, a także rozpoznawać nowotwory. Ich rola w codziennym życiu jest nieoceniona.

przyjaciel pies
Źrodło: https://flic.kr/p/dgNXdz. Autor zdjecia: Found Animals Foundation. Creative Commons – Uznanie autorstwa 3.0 Polska

Pracując, zawsze poświęcają się w najwyższym stopniu dla człowieka. Niejednokrotnie ryzykują swoje życie. Towarzysząc niepełnosprawnym opiekunom, zawsze są gotowe go pomocy. Podczas akcji ratunkowych pracują tak długo, jak pozwoli im na to przewodnik. Spełniają wyznaczoną im rolę w 100%, chcąc zadowolić swojego opiekuna.

 1. Przyjaciel pies na mapie historii.

Niektóre psy zostały docenione za swoją odwagę, wierność bądź poświęcenie człowiekowi. Wzniesiono na ich cześć pomniki, które można podziwiać w wielu miejscach na całym świecie.

Balto

Balto był psem rasy syberian husky, który ocalił od błonicy dzieci w wiosce Nome na Alasce. Psi zaprzęg, którego liderem był Balto przemierzył 1000 km w 6 dni. Przewodnik psów zachorował  w trakcie drogi na ślepotę śnieżną, więc dowodzenie zaprzęgiem było niemożliwe. Nie przeszkodziło to Balto w znalezieniu drogi do domu. Pies uratował życie wielu dzieci. Pomnik psa znajduje się w Central Parku w Nowym Jorku.

Greyfriars Bobby

Bobby był psem rasy skye terrier, który wiernie czuwał przy grobie swojego opiekunka w Edynburgu. Gdy opiekun zmarł na gruźlicę i został pochowany, pies codziennie pojawiał się na grobie swojego właściciela i przebywał w tym miejscu. Trwało to aż do jego śmierci, czyli 14 lat. Pomnik Bobby’ego znajduje się w Edynburgu.

pomnik
Źrodło: https://flic.kr/p/9WoFfD Autor zdjecia: David Blaikie. Creative Commons – Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Dżok

Dżok był mieszańcem, który był bardzo przywiązany do swojego pana, który dostał ataku serca i zmarł w pobliżu Ronda Grunwaldzkiego w Krakowie. Przez rok pies czekał na swojego pana dokładnie w tym miejscu. Po roku został przygarnięty przez nową właścicielkę.

To tylko kilka przykładów psich bohaterów. Znaleźć na kartach historii można ich znacznie więcej.

 1. Bohaterowie dzisiejszych czasów.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „pies bohater”, by wyskoczyło kilkaset tysięcy wyników. Psy ratują ludzi z różnych opresji. Potrafią ryzykować swoje życie dla ludzi a nawet innych zwierząt. Robią to całkowicie bezinteresownie.

Oto kilka przykładów :

Pies-bohater z Donbasu

Na terenie wschodniej Ukrainy – w Donbasie, w jednym z domów wybuchł pożar. Właściciele zaczęli się ratować, spuścili przy tym psa z łańcucha. Okazało się, że pies powrócił do płonącego domu, by uratować z niego małego kotka, którego po prostu przyniósł w pysku.

Bohaterski ratlerek

Niespełna 10 kilogramowy ratlerek rzucił się na rozjuszonego dzika w obronie swojego właściciela. Pies doznał wstrząsu i głębokich ran, musiał być operowany. Piesek przeżył i już zawsze pozostanie bohaterem dla swoich opiekunów.

Suczka Kabang

Bohaterka suczka uratowała w Filipinach dwie dziewczynki przed pędzącym motocyklem. Pies wyskoczył w  stronę rozpędzonego motocyklu, zasłaniając swoim ciałem 2 dziewczynki. Kabang doznała poważnych ran – straciła pyszczek. Przeszła leczenie w USA.

Duke uratował niemowlę

Duke zyskał miano psiego bohatera dzięki uratowaniu życia niemowlęcia. Pies zaalarmował swoich właścicieli, którzy po wejściu do pokoju dziecka zorientowali się, że mała Harper nie oddycha. Dziecko zostało reanimowane i uratowane.

 1. Psy, które po prostu są z nami na co dzień.

Towarzyszą nam podczas codziennych zajęć, przykrych chwil i radości. Są naszymi powiernikami i pocieszycielami.

przyjaciel pies
Źrodło: https://flic.kr/p/qtqE7b. Autor zdjecia: Brandon. Creative Commons – Uznanie autorstwa 3.0 Polska
przyjaciel pies
Źrodło: https://flic.kr/p/eL8nhc. Autor zdjecia: Marco Monetti. Creative Commons – Uznanie autorstwa 3.0 Polska
przyjaciel pies
Źrodło: https://flic.kr/p/4nDYzf. Autor zdjecia: David Mertl. Creative Commons – Uznanie autorstwa 3.0 Polska
 1. Przyjaciel, który zapewni Ci lepsze zdrowie.

Nie od dziś wiadomo, że psy mają doskonały wpływ na nasze zdrowie.

 • Są pomocne w walce z depresją.
 • Wymuszają aktywność fizyczną
 • Głaskanie psa powoduje rozluźnienie i obniżenie ciśnienia krwi
 • Dzieci wychowane z psami rzadziej zapadają na alergie
 • Przebywanie z psem poprawia nastrój
 • Potrafią zastąpić kontakt z człowiekiem
 • Zmniejszają ryzyko chorób serca
 1. Na koniec zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku.

 

„Przyjaciel pies” to  dobrze znane wielu nam zdanie. Nikogo nie muszę przekonywać o magii posiadania psiego przyjaciela. Post został stworzony, ot tak, by przypomnieć, że psiaki są wspaniałe 🙂

(Visited 554 times, 1 visits today)

2 komentarze on Przyjaciel pies