Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale czy człowiek jest najlepszym przyjacielem psa? Oczekujemy od naszych czworonogów bardzo wiele. Chcemy, by towarzyszyły nam wtedy, gdy jesteśmy samotni. Merdały ogonem, gdy jest nam smutno. Grzały nas, gdy jest nam zimno. Pracowały, jeżeli tego chcemy. Spełniały nasze ambicje. Pilnowały naszych domów i ochraniały nas przed intruzami. Przed psami stawia się wysokie wymagania. Co jednak my oferujemy im w zamian? Większość z nas odpowie, że miskę pełną jedzenia, drapanie po brzuszku i długie spacery. Choć wydaje się, że szczęśliwy pies to właśnie nasz czworonóg, to jednak wielu z nas nie daje swoim psom tego, czego naprawdę one oczekują.

szczęśliwy pies

Uszczęśliwienie psa nie jest trudne. Oprócz podstawowych potrzeb psa takich jak jedzenie, spacery i zabawa, ważne są również inne rzeczy, o których żaden właściciel psa nie powinien zapominać.

1. Zapewnij swojemu psu możliwość gryzienia, kopania, lizania i węszenia.

Gryzienie – psy uwielbiają gryźć, odnosi się to nie tylko do szczeniąt, ale także do dorosłych psów. Dlatego obowiązkiem właściciela jest zagwarantowanie psu odpowiednich gryzaków. Najlepszym wyborem będą naturalne przysmaki. Suszone, naturalne gryzaki to nie tylko spełnienie naturalnej potrzeby psa, ale także doskonała okazja do tego, by zająć pupila gdy jest to konieczne. Dając psu gryzak lub kość, dajemy mu możliwość przyjemnego spędzenia czasu. Gryzaki sprawdzają się wtedy, gdy chcemy, by pies się rozluźnił, ponieważ gryzienie działa uspokajająco. Psy, które zostają same w domu na wiele godzin często gryzą różne przedmioty. Dzieje się tak, nie dlatego, że robią nam na złość, ale dlatego, że po prostu sie nudzą lub denerwują z powodu braku właściciela w domu. Wybierając gryzaki dla psa, warto wybierać te naturalne, które nie zaszkodzą psu.

Kopanie – przekopany przez psa ogródek to zmora wielu właścicieli. Psy uwielbiają kopać, a także zakopywać swoje skarby. Jeżeli chcemy uchronić ogródek przed tego typu zniszczeniami, warto zapewnić psu możliwość kopania w innym miejscu. Na spacerach można zachęcać psa do kopania, chowając na przykład zabawki w  określonych miejscach – w lesie, stercie liści itp. Dla psów, które uwielbiają kopać spełnieniem marzeń będzie specjalne miejsce, tylko dla psa. Może to być malutka piaskownica w ogrodzie, lub mały basen wypełniony piaskiem. Jeżeli właściciel schowa psu zabawki w takim miejscu będzie on w siódmym niebie.

Lizanie – działa na psa uspokajająco, pomaga mu się odstresować. Bardzo dobrym pomysłem jest zakupienie specjalnej zabawki – konga. Wypełnienie go pasztetem, jogurtem czy naturalnym serkiem sprawi, że pies będzie miał świetne zajęcie. Aby wydłużyć czas wylizywania można zamrozić taką zabawkę na chwilę przed jej podaniem. Taki psi lód to wspaniały rarytas. W sklepach zoologicznych można znaleźć również specjalne pasty do wypełnienia zabawki. Do lizania doskonale nadają się również opakowania po naturalnych jogurtach czy naturalnych serkach.

Węszenie – to dla psa najlepsza rozrywka. Codzienny spacer umożliwia mu sprawdzenie wiadomości z okolicy, które pozostawiają inne psy zaznaczając teren. Jeżeli ktoś chce zagwarantować psu większą frajdę, wówczas można zapisać się na zajęcia z tropienia. Obecnie wiele psich szkół organizuje tego typu zajęcia, które są idealną rozrywką dla każdego psa, niezależnie od rasy. Węszenie gwarantuje psu nie tylko rozrywkę, ale przede wszystkim męczy go w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Najlepsze węszenie to oczywiście węszenie na dworze, czasami jednak można w węszenie również pobawić się w domu, na przykład, jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić psu spaceru na dworze – brzydka pogoda, choroba psa lub brak czasu na spacer. Wystarczy wtedy schować ulubione zabawki w domu i zachęcić psa do ich wyszukiwania. Jeżeli pies nie będzie wiedział na początku o co chodzi w tej zabawie, możemy mu pomóc, szukając zabawek razem.

szczęśliwy pies

2. Poczucie bezpieczeństwa – zawsze stawaj po stronie swojego psa!

Pies, który wie, że może liczyć na swojego właściciela, czuje się w jego obecności pewnie i dobrze. Jeżeli będziesz stawał w obronie swojego psa zawsze, gdy będzie to konieczne, odwdzięczy się on Tobie.  Poczucie bezpieczeństwa to zagwarantowanie psu spokojnego miejsca w domu. Legowisko dla psa powinno być ustawione w odpowiednim miejscu, tam, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał pupilowi. Idealnym miejscem jest na przykład sypialnia. Jeżeli pies znajduje się na swoim legowisku nie mamy prawa mu przeszkadzać, tyczy się to szczególnie dzieci. Poczucie bezpieczeństwa to także chronienie psa przed nieprzyjemnymi dla niego sytuacjami – głaskaniem przez obce osoby (jeżeli pies tego nie lubi), przyjmowaniem gości (szczególnie tych hałaśliwych), wystawianiem na nieprzyjemne bodźce, których można uniknąć (nadmierne hałasy).

szczęśliwy pies

3. Zapewnij psu towarzystwo

Pies to zwierzę stadne. Pozostawianie psa przez wiele godzin w samotności nie jest dla niego niczym przyjemnym. Oczywiście większość właścicieli nie jest w stanie zapewnić swoim czworonogom ciągłej uwagi, a zostawianie psa w domu na czas pracy jest regułą. Warto jednak tak zaplanować codzienny czas, by pies mógł towarzyszyć rodzinie podczas różnych zajęć. Pies chce być jak najbliżej swoich właścicieli, dlatego warto zabierać go zawsze ze sobą kiedy jest to możliwe – wakacje, rodzinne wycieczki i spacery. Wspólne spędzenie czasu musi opierać się na wzajemnej koegzystencji. Wspólne chwile to nie tylko bycie w tym samym pokoju co pies. To przede wszystkim wspólna zabawa, trening, zwracanie się do psa. Pies pragnie być dla właściciela ważny, warto pokazać mu, że tak właśnie jest.

4. Spełniaj jego podstawowe potrzeby

Podstawowe potrzeby psa wymienione na samym początku, to oczywiście jedzenie, spacery i zabawa. Jedzenie powinno być odpowiednio zbilansowane. Nie karm swojego psa resztkami z obiadu. Pies potrzebuje odpowiedniej diety, by mógł się zdrowo rozwijać i dobrze czuć. Zagwarantowanie psu odpowiedniej dawki ruchu to jedna z najważniejszych rzeczy. Nie wystarczy wypuścić psa na podwórko tuż przed domem, nawet, jeżeli jest ono ogromne. Podwórko nie gwarantuje psu nic poza areałem i spoglądaniem zza bramki na przechodzące psy czy ludzi. Codzienny spacer to możliwość węszenia, odczytywania wiadomości pozostawionych przez inne psy, spotykania swoich pobratymców czy po prostu wyszalenia się w  miejscu do tego przeznaczonym. Zabawa to kolejny ważny punkt na liście priorytetów u psa. Psy, nawet dorosłe, zachowują się jak szczenięta, to znaczy uwielbiają sie bawić. Gonienie za piłeczką czy przeciąganie się sznurkiem to jedne z najczęściej lubianych zabaw przez czworonogów. Warto bawić się z psem, ponieważ on tego potrzebuje

5. Szczęśliwy pies to zajęty pies.

Większość ras psów to psy hodowane do konkretnych celów. Psy myśliwskie to psy, których zadaniem jest między innymi tropienie zwierzyny, aportowanie, polowanie, poszukiwanie czy naganianie. Zadaniem psów stróżujących jest pilnowanie oraz chronienie domostwa przed nieproszonymi gośćmi czy inną zwierzyną. Psy pasterskie zostały stworzone do ochrony stada zwierząt oraz ich zaganiania. Nawet, jeżeli dana rasa nie została stworzona do konkretnej pracy – psy ozdobne, to pies i tak potrzebuje właściwej stymulacji psychicznej oraz fizycznej. Dlatego zagwarantowanie psu właściwych dla niego zadań jest bardzo ważne i stanowi obowiązek każdego właściciela. Idealnym pomysłem na zorganizowanie czasu dla psa jest wspólny trening. Pies, który może uczyć się nowych rzeczy to pies, który się nie nudzi. Co więcej, psy uczące się nowych zadań czują się bardziej pewne siebie. Naucz psa fajnych sztuczek stosując pozytywne formy szkolenia. Psie sporty to kolejny pomysł na to, by zagwarantować psu odpowiednią dawkę stymulacji fizycznej oraz psychicznej. Istnieje wiele psich sportów, które można uprawiać amatorsko albo nawet zawodowo. Warto jednak najpierw się upewnić, że pies czerpie satysfakcję z wymyślonej formy spędzania wspólnego czasu.

szczęśliwy pies

6. Nie stosuj kar i awersyjnych metod szkolenia

Pies, który jest karany szybko traci zaufanie do swojego właściciela. Może również stać się agresywny. Co więcej, większość właścicieli karze swoje psy w sposób, który nie jest żadną informacją zwrotną dla psa. Wkładanie psiego nosa w odchody po przyjściu do domu i zastaniu mokrej kałuży nie nauczy niczego psa, prócz tego, że właściciel jest nieobliczalny i trzeba się go bać. Szarpanie podczas spaceru za smycz gdy pies ciągnie nie sprawi, że oduczy się on ciągnąć, może natomiast spowodować, że pies zacznie kojarzyć inne psy z nieprzyjemnym szarpaniem. Co więcej, podczas szarpania można nawet uszkodzić szyję lub kręgosłup psa.

7. Stosuj nagrody

Podczas szkolenia, lecz nie tylko, należy stosować nagrody. Trzeba nagradzać poprawne zachowania. Warto pokazać swojemu psu, że doceniasz to, gdy zachowuje się dobrze. Nagroda dla każdego psa ma inne znaczenie, dla jednego będą to pyszne smakołyki, dla innego zabawa z właścicielem. Warto stworzyć specjalne zestawienie najbardziej lubianych rzeczy przez psa, by móc stosować nagrody wymiennie. Niech jedzenie nie będzie jedyną nagrodą, ważne są również pochwały, wspólne zabawy, bieganie bez smyczy itp.

Czy szczęśliwy pies mieszka w Twoim domu ? 🙂

 

(Visited 741 times, 1 visits today)

Comments are closed.