Szelki stosowane są przez nas odkąd Bona była jeszcze szczeniakiem. Wcześniej były to szelki marki Hifica, o których pisałam tutaj. Obecnie stosujemy szelki marki Manmat, o których chciałam Wam dzisiaj co nieco napisać.

Zacznę może od tego, że marka Manmat to uznana marka akcesoriów dla psów, która oferuje najwyższej jakości produkty, które spełniają swoją rolę głównie w psich zaprzęgach. Jest to czeska firma, która zdobyła uznanie w wielu krajach na całym świecie. Szelki te używane są przez maszerów nawet na Alasce. Nie ma się czemu dziwić, jakość oraz wytrzymałość tych produktów jest naprawdę wysoka, ale o tym może za chwilę.

Szelki udało nam się kupić u przedstawiciela marki osobiście. Było to latem, podczas zawodów psich zaprzęgów w Mikołowie. Jechaliśmy tam z myślą o zakupie szelek typu sled, jak się jednak okazało, żaden rozmiar nie pasował na Bonę ze względu na jej dosyć nietypową budowę – to znaczy bardzo głęboką klatkę piersiową i wydłużony tułów. Stanęło zatem na tym, że zdecydowaliśmy się na szelki typu guard, które u Bony sprawdziły się świetnie.

szelki dla psa
http://manmatpl.republika.pl/sprzet/guard.htm

Charakterystyka szelek

Szelki wykonane są z bardzo trwałego i mocnego materiału – specjalnej taśmy, która dodatkowo jest podszyta wodoodpornym materiałem. Wielką zaletą tych szelek oraz samego podszycia jest to, że materiał nie wyciera sierści i co najważniejsze nie powoduje obtarć na skórze psa. Szelki już na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo solidnie. Są lekkie i bardzo łatwo się je czyści. Regulacja szelek jest możliwa tylko jeżeli chodzi o obwód klatki piersiowej, dlatego dobre dopasowanie szelek jest bardzo ważne. Aby założyć szelki trzeba je najpierw przełożyć przez głowę psa, a następnie zapiąć pod klatką piersiową.

szelki manmat

Szelki dla psa a sport z psem

Szelki nadają się do uprawiania wielu sportów – skijoringu, bikejoringu, doktrekkingu, canicrossu, mantraillingu, tropienia, joggingu, amatorskich sportów oraz przede wszystkim do codziennych spacerów. U nas szelki używane są do mantraillingu oraz do pieszych wędrówek. W planach jest również jazda na rowerze z Boną, gdzie planujemy również używać szelek tej marki.

szelki dla psa 2

Szelki zostały zakupione przez nas latem, czyli około pół roku temu. Są używane średnio 2 razy w tygodniu. Na dzień dzisiejszy nie widać na nich najmniejszych śladów użytkowania, choć trzeba przyznać, że niejedno musiały przejść.

Szelki są z nami na każdym wyjeździe. Sprawdzają się podczas górskich wędrówek, zwykłych spacerów, jak również podczas spacerów na wyjazdach, gdy nie mamy czasu na to, by ćwiczyć luźną smycz. Doskonale sprawdzają się również w samochodzie – są miękkie, żadne elementy nie przeszkadzają psu.

szelki dla psa 3

Jedynym minusem szelek jest to, że trzeba je zakładać przez głowę. Niestety Bona nie lubi zakładać oraz ściągać szelek w ten sposób. Smakołyk jednak potrafi zdziałać cuda. I póki co w zupełności wystarcza, by w spokoju założyć lub ściągnąć szelki.

Rozmiar szelek

Wybór odpowiedniego rozmiaru jest bardzo ważny. My wybraliśmy dla Bony rozmiar M. Kolor to niebieski. W ofercie producenta znaleźć można jeszcze kolor czerwony, a także czerwony i niebieski w łapki. Istnieje również możliwość zakupu szelek z odblaskiem. Źle dopasowane albo założone szelki będą przesuwać się na boki tak ja widać poniżej.

szelki dla psa 7

Zalety:

– wytrzymałe, wykonane z najwyższej jakości materiałów

– bardzo lekkie

– nie powodują obtarć

– nie wycierają sierści

– ładnie się prezentują

–  idealne do uprawiania wielu sportów

– dobre szelki na co dzień

– łatwe w utrzymaniu czystości

– bezpieczne dla psa

Minusy:

– zakładane przez głowę (minus dla nas)

Dodatkowo do kompletu kupiłam linkę Manmat z amortyzatorem, które sprawdza się doskonale. Taka linka zapewnia komfort w przypadku psów, które bardzo szarpią, ale nie tylko. Gwarantuj po prostu bezpieczeństwo zarówno dla człowieka jak i psa.

szelki dla psa 1

Charakterystyka linki

Linka przeznaczona jest przede wszystkim do uprawiania wielu sportów, między innymi doktrekkingu, bikejoringu, jazdy przy rowerze, canicrosu, joggingu oraz do zwykłych spacerów na co dzień. W tym ostatnim przypadku polecana jest przede wszystkim tym psom, które bardzo ciągną, lub często dokonują nagłych zrywów, które są niebezpieczne dla psa, jak i człowieka.

Linka posiada karabinek z brązu, dzięki czemu jest on bardzo wytrzymały. Długość linki to około 230 cm. My posiadamy kolor niebieski. Do wyboru jest jeszcze czerwona. Jakość wykonania taka sama jak w przypadku szelek – bardzo wysoka.

szelki dla psa 5
http://www.karusek.com.pl/.

 

Używam linki solo jako dodatek do szelek, jak również czasami podpinam ją jeszcze dodatkowo do długiej, pięciometrowej linki na przykład na spacerach po polach czy innych terenach, gdzie nie jest możliwe spuszczenie Bony luzem. W takim przypadku sprawdza się doskonale – my zadowoleni, że mamy psa pod kontrolą, Bona szczęśliwa, że może biegać i wąchać co tylko chce.

szelki dla psa 4

Zalety:

– wysoka jakość wykonania

– doskonała do wielu sportów

– nadaje się na zwykłe spacery

– fajnie się prezentuje

– ma aż 230 cm długości

– można z niej zrobić zwykłą smycz

– łatwa w czyszczeniu

Wady

– brak

 

(Visited 1 403 times, 1 visits today)

4 komentarze on Szelki i linka z amortyzatorem Manmat

  1. Mi się (znaczy Legion oczywiście) Juliusy marzą. Są nieprzyzwoicie drogie jak za samą nazwę, ponieważ budową/wytrzymałością od innych się raczej nie różnią 😉

    • Mamy Juliusy i powiem szczerze, że daleko im do ideału. Przede wszystkim nie nadają się do uprawiania sportów. Nie wiem też czy są takie super wygodne dla psa ze względu na to siodełko. Towarzyszyły nam podczas jednych wakacji, ale szybko zostały zamienione właśnie na szelki Manmat 🙂