Temple Grandin to autorka książek o tematyce zwierząt oraz autyzmu, która urodziła się i dorastała w USA. Jest to osoba autystyczna, która pomimo swojej choroby, w trudnych jakby nie było czasach, i wielu przeciwności losu osiągnęła bardzo dużo. Zdobyła tytuł doktora zoologii na University of Illinois. Obecnie pracuje jako profesor  na Colorado State University. Temple jest propagatorką humanitarnego traktowania zwierząt rzeźny. Choć jej praca wydaje się kontrowersyjna – miłośniczka zwierząt buduje urządzenia do zabijania zwierząt, to jednak są stosowane w procederze, który i tak miałby miejsce. Dlatego jej wkład w ubój zwierząt rzeźnych jest tak bardzo ważny. Dzięki niej wielu hodowców zwierząt w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie wprowadziło na swoim farmach urządzenia do humanitarnego uboju, oraz zastosowało porady, które pomogły z jednej strony hodowcom, z drugiej przede wszystkim zwierzętom w spokojnym, bezstresowym zmierzaniu ku najgorszemu… Temple Grandin została doceniona przez PETA oraz wiele innych organizacji.

temple grandin
Źrodło: https://flic.kr/p/7FRsJ3. Autor zdjecia: Steve Jurvetsone. Creative Commons – Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Temple jeszcze na studiach stworzyła specjalną maszynę do przytulania, która umożliwiała jej uspokojenie się w trudnych dla niej sytuacjach. Maszynę wykorzystywano i wykorzystuje się również dziś do uspokajania zwierząt. Stosowana jest również w programach terapeutycznych do leczenia dzieci oraz osób dorosłych.

Dzisiaj chciałam wam przedstawić recenzje dwóch wartych uwagi książek oraz film biograficzny, który warto obejrzeć. Wklejam streszczenie moich recenzji z innej strony.

„Zrozumieć zwierzęta”, Temple Grandin, Catherine Johnson

temple grandin

Temple Grandin przytacza badania naukowe, które pokazują, że zwierzęta są inteligentne, a liczne przykłady potwierdzają, że niektóre z nich są mądrzejsze od ludzi. Twierdzenie, że pies to tylko pies, albo papuga to ptasi móżdżek, jest dla autorki najwyższą klasa ignorancji. I ja doskonale się z tym zgadzam. Temple podaje liczne przykłady związane z inteligencją zwierząt, takie chociażby jak niezwykłe zdolności psów, które polegają na ostrzeganiu właścicieli przed zbliżającym się atakiem padaczki czy też zawałem serca. To właśnie psy sprawdzają się najlepiej w przypadku wykrywania narkotyków, gdyż ich skuteczność wynosi 90%, czego nie da się niestety powiedzieć o innych systemach. Mózg ptaka wielkością przypomina orzech włoski, nie przeszkadza to jednak w tym, by mógł przelecieć tysięczne trasy i zapamiętać je tak, aby móc wrócić. Ptaki potrafią myśleć abstrakcyjnie. Dowodem na to jest papuga, która potrafi rozpoznawać nie tylko kolory, ale także kształty, i nazywać je.

Temple Grandin to osoba chora na autyzm. To właśnie choroba umożliwiła jej szczególne zrozumienie zwierząt. To nie tylko książka o mądrości, inteligencji zwierząt i ich języku, to także świetna lektura na temat zachowania zwierząt, które bardzo często jest mylnie interpretowane przez człowieka. Książka doskonale pokazuje to w jaki sposób zwierzęta odbierają świat.

Temple to kobieta, która dzięki swoim staraniom i miłości do zwierząt stworzyła systemy, które stosowane są w rzeźniach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dzięki nim zwierzęta rzeźne nie cierpią i nie odczuwają strachu podczas drogi na ubój. Obecnie nie jest realne to, by wszyscy ludzie stali się wegetarianami, dlatego tego typu systemy są niezwykle ważne dla zwierzaków i ich „dobra”.

„Zwierzęta czynią nas ludźmi”, Temple Grandin, Catherine Johnson

temple grandin

Książka podzielona jest na rozdziały, które odpowiadają odpowiednio: psom, kotom, koniom, krowom, świniom, kurom i drobiu oraz dzikim zwierzętom. W każdym rozdziale znaleźć można bardzo wiele ciekawych informacji, zarówno te dotyczące domowych zwierząt z którymi żyjemy na co dzień, jak również dzikich zwierząt bądź zwierząt gospodarskich. W książce znaleźć można również informacje na temat rzeźni i ferm drobiu. Temple opisuje warunki jakie tam panują, przedstawia sposób obchodzenia się ze zwierzętami, a ponadto informuje o zmianach, które wprowadzane są w tego typu miejscach, by wyeliminować cierpienie zwierząt, zarówno psychiczne jak i fizyczne.

temple grandin
Źrodło: https://flic.kr/p/9FzRiK. Autor zdjecia: Clyde Robinson. Creative Commons – Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Najtrudniej czytało mi się rozdział dotyczący drobiu – okropne praktyki dotyczące obchodzenia się z drobiem czy też umyślne powodowanie cierpienia zwierząt, takie jak na przykład wyrzucanie chorych lub starych kur na śmietnik, łamanie skrzydeł, trzymanie kur na mniejszym obszarze niż połowa kartki papieru… Co prawda autorka opisuje fermy w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma znaczenia gdzie krzywdzone są zwierzęta…

Ciekawe natomiast były rozdziały dotyczące psów i kotów. Zainteresowani znajdą tutaj dla siebie dużo informacji na temat rozumowania zwierząt, postrzegania otaczającego ich świata czy też dziwnych zachowań, które jako właściciele nie zawsze rozumiemy. Temple obala troszkę mitów, chociażby te na temat „koniecznego zdominowania psa” , a także interesująco opowiada o możliwościach szkolenia kotów czy koni.

temple grandin
Źrodło: .https://flic.kr/p/75GoRh. Autor zdjecia: Tonkart. Creative Commons – Uznanie autorstwa 3.0 Polska

Jest to książka po którą warto sięgnąć, by móc dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat zwierząt, ich zachowania, możliwości, jakie możemy stworzyć naszym pupilom by mogły prawidłowo się rozwijać i żyć szczęśliwie. To także warte (choć czasami trudne) informacje na temat przemysłu mięsnego, ferm drobiu czy ogrodów zoologicznych.

Dopełnieniem tych dwóch ciekawych książek jest film biograficzny, który bardzo Wam polecam. Dokładny opis znajdziecie na stronie filmweb.

Zainteresowanym podaję stronę Temple Grandin. Można na niej znaleźć informacje na temat obchodzenia się ze zwierzętami, humanitarnego uboju, transportu, pętania zwierząt, higieny itd. Strona jest w języku angielskim.

Czytaliście książki lub oglądaliście film? Jakie wrażenia?

(Visited 170 times, 1 visits today)

2 komentarze on Temple Grandin – kobieta, którą warto poznać