Wychowanie psa stanowi najważniejszy obowiązek każdego właściciela czworonoga. Jeżeli zaniedbamy ten obowiązek, pies nie będzie wiedział, czego od niego oczekujemy, a w takim wypadku zacznie się on zachowywać tak jak przystało na czworonoga, czyli w sposób odmienny od naszych oczekiwań. Z wychowaniem psa jest jak z wychowaniem dzieci – każdy ma swoje własne przekonania i zasady, które stosuje w swoim domu. Jest to jak najbardziej ok. Niektórzy nie mają nic przeciwko temu, żeby ich pupil spędzał czas na kanapie, inni nigdy nie pozwolą na takie zachowanie. Najważniejsze to ustalić reguły, według których będziemy postępowali podczas wychowywania psiaka. Reguły te muszą być niezmienne, konsekwentnie wymagane i co najważniejsze – przestrzegane przez wszystkich członków rodziny.

Wychowanie psa, czyli jakie zasady panują w naszym domu

 • Witanie na czterech łapach

Zasada jest bardzo prosta – pies zawsze ma się witać stojąc wszystkimi łapkami na ziemi. Nie akceptuje skakania i opierania łap na nogach.

 • Spokojne oczekiwanie na jedzenie

Podając psu miskę z jedzeniem oczekuje spokojnego zachowania. Wydanie komendy siad przed położeniem miski na ziemi jest standardem. Po położeniu miski Bona czeka na komendę „proszę”, po tym czasie może skonsumować swój posiłek. W ten sposób uczymy się opanowywania emocji małego głodomora 🙂

wychowanie psa

 • Nauka od szczenięcia

Nauka podstawowych komend powinna zostać rozpoczęta od szczenięcia. Już kilka dniu po zaaklimatyzowaniu szczeniaka w domu warto rozpocząć sesje treningowe. Na początku niech będą krótkie, zawsze muszą być przyjemne dla psiaka, dlatego warto je kończyć wtedy, kiedy pies ma ochotę na więcej.

 • Bezstresowa nauka czystości

Istnieje wiele sposobów nauki czystości, niektórzy wybierają maty, inni pomijają ten etap. U nas obyło się bez mat, a nauka poszła bardzo sprawnie. Wystarczyło wychodzić z małą o określonych porach – po posiłkach, zabawie i drzemce. Nie wolno karać szczeniaka za siusiu czy kupkę w domu. Należy za to wyjątkowo chwalić za załatwianie potrzeb na dworze, ale o tym zapewne nie trzeba pisać. 🙂

 • Poznawanie strasznych rzeczy

Szczeniaki boją się wielu rzeczy, z którymi nie miały styczności. Miotła, odkurzacz czy kartonowe pudło mogą wydawać się bardzo straszne. Nigdy nie zmuszamy szczeniaka do tego, by podszedł, nie przyciągamy do obiektu wywołującego strach na siłę. Pozwalamy szczeniakowi zapoznać się z nową rzeczą we własnym czasie. Możemy delikatnie zachęcać, na przykład udając nadmierne zaciekawienie, szukając smakołyków w pudle itd.

 • Zaufanie

Od pierwszego dnia pojawienia się szczeniaka w domu pracujemy nad zaufaniem. Szczenię musi nam ufać, niezależnie od sytuacji. Dlatego chronimy psiaka przez nieprzyjemnymi sytuacjami.

” Jaki piękny piesek, mogę go pogłaskać?”, „Nie bój się maluszku, no chodź tutaj, no chodź”, „A czemu się tak boi? Niech go pani przytrzyma, to szybko pogłaskam”.

Nie zliczę sytuacji, w których Bona, jak to szczeniak, wzbudzała zachwyt przechodniów. Niestety ma bardzo ograniczone zaufanie do obcych, dlatego zawsze tłumaczyłam, że mój pies po prostu nie lubi czułości od nieznajomych osób.

Na zaufanie składają się również takie elementy jak powolne ruchy wykonywane w obecności psa czy spokojna intonacja.

 • Reagowanie na sygnały uspokajające

Psy wysyłają sygnały uspokajające w różnych, zazwyczaj niekomfortowych dla nich sytuacjach. Do najpopularniejszych należy ziewanie, oblizywanie się, odwracanie głowy. Jeżeli pies  zachowuje się w ten sposób, należy zwrócić na to uwagę i starać się nie robić ponownie rzeczy, które wywołują u niego dane reakcje. Więcej o sygnałach uspokajających można przeczytać w fantastycznej książce – „Sygnały uspokajające” Turid Rugaas.

 • Nie przeszkadzaj, gdy szczeniak śpi

Szczeniaki potrzebują większej ilości snu niż psy dorosłe. Dlatego w ciągu pierwszych miesięcy życia będą przesypiać większą część dnia. Szczeniak może drzemać w różnych miejscach, może zasypiać w bardzo szybkim czasie. Najważniejsze jest to, by mu nie przeszkadzać!

wychowanie psa 3

 • Zostawanie w domu

Przyzwyczajanie do zostawania w domu jest dużym problemem dla większości szczeniąt. Dlatego naukę warto stopniować. Ćwiczyć można już od pierwszych chwil w domu, zostawiając szczeniaka najpierw na 3, 5, 10, 15 minut, ciągle zwiększając czas. U nas ten etap stanowi jeszcze mały problem. Bona nie lubi zostawać sama, mimo, że ciągle nad tym pracujemy.

 • Chodzenie na luźnej smyczy

Od początku pojawienia się Bony w naszym domu ćwiczymy chodzenie na luźnej smyczy. Póki co niestety nie zawsze jest tak, że chodzi na smyczy, tak jak powinna. Problemem jest z reguły zbyt rozpraszające, nowe środowisko. Jeżeli się skupia, wówczas chodzi bardzo ładnie. 🙂 Wprowadzenie nauki od szczenięcia pozwoli na dobre wyrobienie nawyku ładnego chodzenia na smyczy. Nie straszne będą wtedy spacery w każdych warunkach, nie będzie bólu rąk i niemiłego grymasu na samą myśl o wyjściu na spacer.

 • Gryzienie rąk i podgryzanie

Szczeniaki uwielbiają używać zębów, gryzą wszystko poznając otoczenie. Nie można jednak pozwalać na gryzienie rąk czy innych części ciała. Jeżeli szczeniak zaczyna nas podgryzać, wówczas przestajemy się bawić, możemy również wydać dźwięk sygnalizujący nasze niezadowolenie. Jeżeli dźwięk nie działa, można wyjść z pokoju na chwilkę  zostawiając szczenię same, jednak nie na tak długo, by mogło zająć się innym zajęciem. Brak opiekuna musi być odczuwalny.

 • Nie zabieraj miski, kości itp.

Nie zabieram mojemu psu miski, żeby sprawdzić, czy będzie warczał. Zabieranie i próbowanie psa często kończy się na bronieniu zasobów check this site out. Miska służy do spokojnego jedzenia. Kość i inne smakołyki często jemy razem, to znaczy ja trzymam smakołyk, a Bona je. 🙂

 • Używanie zrozumiałych słów

Pies jest w stanie nauczyć się wielu słów, a także je rozumieć. Nie rozumie jednak złożonych zdań, które brzmią za każdym razem inaczej. Dlatego komunikując się z moim psem używam słów, które zna, czyli na przykład spacerek, szukaj, idziemy, gdzie sznurek itp.

Wobec szczeniaka zawsze stosujemy niezmienne reguły. Dlatego nad panującymi w domu zasadami warto zastanowić się jeszcze przede przybyciem szczenięcia do domu. Reguły te muszą być stosowane przez wszystkich członków rodziny. Znajomym a nawet nieznajomym również zwracamy uwagę, jeżeli zachodzi taka konieczność – informujemy gości o niewitaniu się ze skaczącym szczeniakiem itp.

Jakie zasady, jeżeli chodzi o wychowanie psa stosujecie w swoich domach? 🙂

(Visited 290 times, 1 visits today)

Comments are closed.