zwykly niezwykly;

Ta niepozorna książeczka została przeze mnie kupiona podczas warsztatów z tropienia. Stała sobie na półce i czekała na lepsze czasy azithromycin online. Gdy w końcu po nią sięgnęłam, żałowałam, że tak długo zwlekałam z jej przeczytaniem. Książka wygląda niepozornie, ma tylko 116 stron. Jak się jednak okazało, znalazło się w niej wszystko to co istotne – krótko i na temat. Jakie wrażenia po jej przeczytaniu?

SPIS TREŚCI

Zwykły niezwykły przyjaciel

Rozdział I

WYCHOWAĆ SZCZENIAKA

– Do trzech razy sztuka
– Komunikacja człowiek-pies
– Najważniejsze sygnały
– Powitanie, zęby i miska
– Toaleta i samotność
– W co się bawić
– Zdążyć, zanim
– Uzależnienie i uniezależnienie
– Musimy uczyć się razem
– Nie tylko tu i teraz

Rozdział II

ILE NAUKI, TYLE WOLNOŚCI

– Spacerowe niezbędniki
– Nieuniknione spotkania
– Takie ważne „siad”
– Siadanie pomaga chodzić

Rozdział III

NIEZASTĄPIONY APORT

– Zdobycz prawdziwa i zastępcza
– Szczeniak i zdobycz
– Budzenie pasji aportowania
– Aport sportowy
– Aport na co dzień

Rozdział IV

POZWÓL PSU WĘSZYĆ

– Dwie dobre wiadomości
– Szukanie zguby
– Zguba w mieszkaniu
– Dla kogo trudny rewir
– Ślady na deser

Rozdział V

EMOCJE I MOTYWACJA

– Chcę być najważniejsza
– Wspólne emocje
– Być liderem
– Nie tylko dobre emocje

Każdy z rozdziałów to wiele fajnych porad na temat wychowania psa, zarówno małego szczeniaka, jak i już dorosłego czworonoga. W książce znaleźć można pomysły na wspólne spędzanie czasu z psem, biorąc pod uwagę nie nasze upodobania, a raczej upodobania psiaka. Można poczytać o aporcie, węszeniu, zabawach węchowych w domu, przynoszeniu zdobyczy. Pani Zofia przekazuje czytelnikowi wiele cennych informacji, pisze przede wszystkim o tym, w jaki sposób zapobiegać zachowaniom, których nie będziemy akceptować w przyszłości.

Moim zdaniem, najważniejsze co można wynieść z tej lektury, to po prostu informacje na temat komunikacji ze swoim psem. Istnieje wiele poradników na temat wychowania szczeniaków, dorosłych psów czy też książek odnośnie postępowania w przypadku pojawienia się konkretnych problemów. Czytając tę książkę ma się jednak wrażenie, że nie można jej zaliczyć do żadnej kategorii psich książek. Jest to krótkie kompendium wiedzy, z którego można się dowiedzieć, jak wychować swojego psa, jak się z nim komunikować, jak odczytywać jego emocje oraz jak być liderem i jednocześnie przyjacielem.

„Zwykły niezwykły przyjaciel” umożliwia zrozumienie sposobu myślenia oraz postępowania psa. Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, co myśli nasz pies w takiej i takiej sytuacji, egoistycznie robimy coś, co wydaje nam się słuszne, lub dla psa najlepsze. Często jednak okazuje się, że pies wszystko postrzega inaczej. Warto spoglądać na pewne sytuacje oczami psa, by móc lepiej go rozumieć.

Pozycja obowiązkowa na półce każdego psiarza!

Z przyjemnością sięgnę po kolejne książki tej autorki.

Ocena: 6/6

(Visited 413 times, 1 visits today)

5 komentarzy on „Zwykły niezwykły przyjaciel” Zofia Mrzewińska

  1. Wszystkie książki Pani Zofii są w kanonie najważniejszych w kynologicznym światku 🙂

    Pozdrawiamy wraz z Giffciem po powrocie z urlopu 🙂